طراحی سایت چیست ؟

طراحی سایت

طراحی سایت چیست ؟

با توجه به گسترش اینترنت استفاده اکثر مردم از فضای اینترنت لزوم ایجاد سایت های زیبا با کارایی مناسب برای همه کسب و کار به اثبات رسیده است . طراحی سایت به معنی ساخت و ایجاد یک وب سایت با استفاده از استاندارد های روز دنیا می باشد . بازدید کننده به این سایت مراجعه کرده و از امکانات و خدمات آن استفاده می کند.

با توجه به گسترش اینترنت استفاده اکثر مردم از فضای اینترنت لزوم ایجاد سایت های زیبا با کارایی مناسب برای همه کسب و کار به اثبات رسیده است . طراحی سایت به معنی ساخت و ایجاد یک وب سایت با استفاده از استاندارد های روز دنیا می باشد . بازدید کننده به این سایت مراجعه کرده و از امکانات و خدمات آن استفاده می کند.

 

یک طراحی سایت خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 در طراحی سایت باید از اصول و قواعد و استاندارد های خاصی پیروی کنیم . این استاندارد ها به ما کمک می کنند که در طراحی خود به نحوی عمل کنیم که کاربر در هنگام بازدید و مراجعه از سایت ما سردرگم نشود و به راحتی بتواند به مقصد مورد نیاز خود برسد . هر  چه طراحی سایت برای کاربر ساده تر باشد این سایت از لحاظ کاربر پسند بودن در رتبه بهتری قرار می گیرد .

 برای طراحی سایت امروزه روش های زیادی وجود دارند که هر کدام می توانند بر اساس توانایی و نیاز های شما  و کاربران به شما کمک کنند. هر کدام از این روش ها دارای برتری ها و نقاط ضعفی می باشند .  در گذشته طراحی سایت بر اساس کد های ساده HTML انجام می شده است اما امروزه زبان های برنامه نویسی دیگری نیز  در طراحی سایت استفاده می شوند . زبان هایی که هر کدام می توانند قابلیت ها و ویژگی های جدیدی به سایت ها اضافه کنند .

 

 انواع سایت ها و  روش های طراحی سایت

امروزه وب سایت ها بر اساس کارکرد و نوع زبان برنامه نویسی استفاده شده  به چند دسته تقسیم می شوند

 

سایت های استاتیک که به آن‌ها سایت های  ثابت نیز گفته می‌شود

این سایت ها یک‌بار طراحی و پیاده سازی می شوند و اطلاعات مورد نیاز سایت در داخل آن قرار می گیرد. بعد از این اگر نیاز به تغییر در سایت باشد تغییرات به صورت کلی خواهد بود و باید از یک طراح حرفه ای و یا نیمه حرفه ای سایت برای انجام تغییرات استفاده کرد .

در این سایت ها از زبان های برنامه نویسی HTML و JavaScript   برای طراحی سایت استفاده می شود . با توجه به نوع سایت این سایت ها از حجم کم و سرعت بالایی در بارگذاری برخوردار هستند. سایت های استاتیک امروزه از قیمت بسیار پایینی برخوردار هستند . سایت ‌های استاتیک برای سازمان ها و نهادی های اداری مناسب است که خیلی نیاز به تغییر محتوای سایت و بروز رسانی سایت ندارند .

 

سایت های داینامیک که به آن‌ها سایت پویا هم گفته می‌شود

​سایت های داینامیک با استفاده از زبان های برنامه نویسی ASP.net و ASP Core   با تکنولوژی هایی نظیر  Ajax ساخته می‌شوند و به راحتی می توان محتوای آن‌ها را مدیریت کرد و آن‌ها را تغییر داد. این سایت ها دارای یک اسکلت بندی قوی می باشند و سپس محتویات آن توسط مدیران سایت ایجاد می‌شود.

 

پرتال ها

​پرتال ها سایت هایی پویا هستند که چند هدف خاص را دنبال می کنند . در واقع مجموعه چند سایت پویا که در یک مجموعه جمع شوند را یک پرتال می نامند . پرتال ها امروزه انواع مختلفی دارند پرتال خبری ، پرتال آموزشی و ده ها مدل پرتال دیگرکه هر کدام از این پرتال ها وب سایت های خاصی را در دل خود جای داده اند .

 

سایت های متحرک  یا سایت های فلش

​این نوع سایت ها توسط نرم افزار های خاصی ایجاد می شوند و دارای جذابیت بالایی می باشند . البته باید به این نکته اشاره کرد که سایت های فلش استاتیک به طور کامل غیر قابل تغییر است و برای تغییر در آن‌ها باید از افراد حرفه ای استفاده شود. در سایت های فلش پویا هم تغییرات به صورت اندک وجود دارد اما ساختار سایت غیر قابل تغییر خواهد بود .

 

از مزیت طراحی سایت با فلش زیبایی ظاهر آن‌ها است و استفاده از گرافیک و انیمیشن ها در این سایت ها باعث می شود که مخاطب به خوبی جذب سایت شود. سایت های فلش به دلیلی استفاده از انیمیشن ها وعکس ها معمولاً خیلی کند بارگذاری می شوند و سرعت بسیار پایینی دارند .

 

سایت های طراحی شده با سیستم های مدیریت محتوای آماده   ​

این سایت ها از نوع سایت های پویا هستند . در این سایت ها مدیریت محتوا و قرار دادن المان های گرافیکی بسیار ساده است و کاربران عادی هم می توانند در تولید محتوا در این سایت ها مشارکت کنند .

از سیستم های مدیریت محتوا معروف می توان به وردپرس و جوملا اشاره کرد که امروزه بسیار معروف و محبوب هستند .

طراحی و ساخت یک وب سایت با این سیستم ها بسیار ساده و کم هزینه است اما برای کسب و کارهایی که وب سایت آن ها نقش مهمی در تجارت آن ها دارد توصیه نمی شود زیرا در بهینه سازی و امکانات با سایت هایی که از پایه برنامه نویسی می شوند فاصله بسیاری دارند.

 

منبع : شرکت رویس نوین توس

میخواهید با مشاور خود مشورت کنید؟